Арсенал во луд финиш ја победи екипата на Гимараеш со 3-2 иако губеше со 1-2 до 80 минута од средбата.

Николас Пепе е херојот на „топџиите“ кој со два ефектни гола во финишот донесе победа со на својата екипа.

Едвардс и Дарте постигнаа голови за Гимараеш, за Арсенал погоди Мартинели во првото полувреме. Во вториот дел, Пепе со головите во 80 и 93 минута донес епобеда за Арсенал.