Борусија Дортмунд има со што да се гордее. Ашхим Хакими во првото полувреме против Славија Прага постигна маестрален гол кој дополнително добива на тежина откако дефанзивецот на „Милионерите“ успеа да ја мине безмалку целата одбраната на противникот а потоа ладнокрвно да го матира Колар.

Ова е натпревар од Лига на шампионите во групата Ф во која Борусија Дортмунд во првото коло ремизираше со Барселона.