Уругвај се спасуваше од праз со Јапонија на Копа Америка, натпреварот заврши без победник 2-2, Хименез со гол на 30 минути пред крајот му донесе реми на својот тим .

Јапонија го изненад Уругвај на „Гремио Арена“,  поведе со голот на Мијоши по 25 минути игра. Уругвај израмни со голот на Суарез од пенал во 32 минута. Во второто полувреме Мијоши повторно се запиша во листата на стрелците во 59 минута за водство на Јапонија 2-1. Конечниот резултат го постави Хименез со гол во 66 минута.