Фудбалската репрезентацијата на Нигерија патува во наредната фаза на Африканскиот Куп на Нации откако рамки на второто коло со 1-0 (0-0) славеше над Гвинеја и има две победи по првите две кола.

Единствениот гол беше дело на Кенет Омеруо, кој погоди во 73. минута, по еден изведен корнер на Симон. Нигерискиот бек налета на една нафрлена топка со глава и одлично ја заби во противничката мрежа.

Нигерија е лидер во групата со шест бода, а потоа следат Бурунди и Гвинеја со по еден бод.