Фудбалерите на Њукасл му го нанесоа десетиот овосезонски пораз на Лестер во Премиер лигата откако славеа на гостувањето со 4:2 во натпреварот од 35 коло.

Ова практично Лестер полека го загуби здивот во трката со Манчестер Јунајтед за второто место а воедно остави простор Челси да го симне на четвртата позиција на табелата.

За Њукасл головите ги постигнаа Вилнок, Думет и два Вилсон, додека за Лестер прецизни беа Албрингтон и Ихеначо.

 

Standings provided by SofaScore LiveScore