Њукасл и Манчестер Сити го играат првиот од  шесте денешни средби во Премиерлигата. по првиот дел резултатот е нерешен, 1-1.

Сити поведе со голот на Стерлинг по 22 минути игра, Њукасл израмни три минути подоцна преку Вилемс.