Голманот на Баерн Минхен, Мануел Нојер кој со шампионот на Германија ја освои Лигата на шампионите, ја доби нградата за најдобар изминатата сезона во елитното натпреварување на УЕФА.

Зад Нојер се плсираа Навас и Куртоа, тоа еочекуваниот расплет во изборот за надобар голман изминатата сезона.