Севилја со победа ја отвори новата сезона во Ла Лига откако го победи Еспањол со 2:0 во Барселона но мечот го одбележа прекрасниот гол на Нолито во 86 минута.

Во следното коло, Севилја ќе и гостува на Гранада дека Еспањол ќе игра на теренот на Алавес.