Манчестер Сити поведе со голот на Рахим Стерлинг во 12 минута поведе во соочувањето со Ливерпул во Комјунити-шилд Купот на Англија.

Европскиот првак се најде во негатива „благодарение“ на неодлучниот Алисон кој направи уште еден непромислен потег на гол линијата и не успеа да го спречи Стерлинг да се запише во листата на стрелците.

Веднаш по голот на репрезентативецот на Англија, Гвардиола мораше да ја изврши првата измена откако се повреди Сане па шанса на Вембли доби Габриел Жезус.