Баер Леверкузен ја совлада Борусија Дортмунд на домашен терен со 2:1 во 17 коло од Бундес лигата.

Диаби им донесе предност на домаќините во 14 минута, за „Милионерите“ возврати Брандл во 67 минута, додека конечните 2:1 беа дело на Виртз по асистенција на Диаби во 80 минута.

На останатите натпревари:

Борусија М – Вердер Бремен 1:0

Херта – Хофенхајм 0:3

Мајнц – Волфзбург 0:2