Саутепмтон се пласираше во осминафиналето од ФА Купот на Англија откако го совлада Арсенал со 1:0 на „Сент Мери“.

Единствениот гол на мечот беше дело на дефанзивецот на Арсенал, Габрил кој го совлада својот голман Лено во 24 минута.

Со ова заврши низата без пораз на Арсенал во сите натрпеварување, за „Топџиите“ ова е прв неуспех на последните седум натпревари.