Арсенал го победи Њукасл со головите на Обамејанг и Сака, сите три беа реалзирани во второто полувреме.

Резултатот можеше да биде повисок и поубедлив доколку Обамејанг го искористеше овој зицер во 15 минута од првиот дел, промаши од идеална позиција.

Обамејанг се извади во вториот дел, реализираше два гола а „топџиите“ освоија три бода.