Микел Артета има зошто да биде задоволен откако неговите фудбалерите ја продолжија позитивната низа резултати во Премиер лигата.

Арсенал го совлада Евертон со 3:2 а првото пололувреме беше повеќе од одлично, четири гола, пресврт и мајсторија на Калверт во 1 минута.

Конечните 3:2 беа дело на Обамејанг во воведната минута од второто полувреме.

Ова беше прв пораз на „Карамелите“ на последните шест натпревари во Премиер лигата. Со денешниот триумф Арсенал дојде на четири бода до петото место на табелата каде што е Манчестер Јунајтед по денешната победа над Вотфорд.