Дисциплинската комисија во Лига 1 го рагледува случајот поради кој Нејмар и Алваро Гонзалез влегоа во вербален конфликт на социјалните мрежи.

Нејмар доби црвен картон а потоа беше отворена истрага поради наводен расистички напад. Ако биде потврдено, напаѓачот на ПСЖ може да добие и до 12 меча казна за настап.

Кадена СЕР ја објави снимката со спорниот напад на кој се гледа дека Нејмар се обраќа кој дефанзивецот на Олимпик Марсеј.

Секако за да се разбере потребно е добро познавање на Француски јазик и читање од усни.