Аргентина  и Меси се поразени од Колумбијаво првото коло на Копа Америка . Аргентина не успеа да постигне гол на оваа средба на која важеше за голем фаворит.

Колумбија до победата дојде со голови во последните 20 минути од натпреварот,  Мртинез  и Запата погодија во 71  и 86 минута за стартна победа.

Вовторото коло , Аргентина се среќава со Парагвај, Колумбија со Катар.