Фудбалерите на Атлетико Мадрид и Атлетик Билбао одиграа нерешено 0: 0 во натпреварот од 5.коло на шпанската ЛаЛига.

Атлетико во последно време претежно го победуваше  Атлетик во меѓусебните дуели, но овојпат ситуацијата на „Ванда Метрополитано“ беше поинаква.

Во дуелот  немаше победници, и не само тоа, немаше голови на натпреварот и по 90 минути фудбал, резултатот беше 0: 0.