Уригвај сметаше дека  ќе биде полуфиналист на Копа Америка, сепак Перу е тимот кој обезбеди пласман меѓу четирите најдобри на шампионатот.

Уругвај одигра добар натпревар, му поништија три гола, ВАР системот исто така не му донесе среќа, Суарез со солзи го заврши натпреварот по изведувањето на пеналите.

Кавани промашуваше на оваа средба, шансата за водство :

Сите поништени голови на Уругвај: