Голманот на Колумбија, Давид Оспина бранеше извонредно на мечот со Колумбија на Копа Америка, една негова интервенција го покажа целиот негов квалитет.

Оспина не прими ниту еден гол на турнирот но неговата селекција е елиминирана по пенал серијата со Чиле.