Реал Мадрид му го отстапи Мартин Одегард на Арсенал, официјално од денес Норвежанецот стана „топџија“.

Одегард не беше задоволен од минутажата кај „кралевите“, побара трансфер, Реал го отстапи на Арсенал до крајот на оваа натпреварувачка сезона без право на откуп.

Норвежанецот има 22 години, претходната сезона беше позајмен на Реал Сосиедад, се покажа одлично, Реал го врати „дома“, н отој не доби вистинска шанса.

Арсенал ќе му ја покрива платата, но нема да има право на откуп.