Штудгард победи со 2:0 на гостувањето кај Динамо Дрезден во 29 коло од 2 Бундес лига.

За одбележување е првиот гол на нашиот репрезентативец, Дарко Чурлинов кој влезе во игра во 57 минута и добро ја искористи шансата која ја доби од Матаразо, преводникот на Штудгард.

Штургард поведе во 18 минута, но поништување на сите амбиции на домаќинот да дојде до бод се погрижи Чурлинов во 88 минута.

За Чурлинов ова беше четвртиот натпревар на кој доби шанса во првиот тим на Штудгард по трансферот од Келн во зимскиот преоден рок.

Штудгард со денешната победа го задржи второто место на табелата во втората Бундес лига.

Во следното коло Штудгард и Чурлинов ќе го дочекаат Оснабрик.