Се одиграа уште два натпревари од 7 -то коло во шпанската Ла Лига.

Реал Сосиедад го пречека Елче во Баскија и долго време не успеа да ја „отклучи бравата“ на противничкиот гол.

Сепак, успеаја  во 81. минута кога Микел Ојарсабал ја искористи големата грешка на Гонзалес.

Стоперот на Елче ја промаши топката, а Ојарсабал лесно ја претвори ситуацијата во која се најде во гол за победа.

Во вториот натпревар во истиот термин, Рајо Ваљекано го победи Кадис со 3:1 (2:1).

Гарсија му донесе предност на домашниот тим во деветтата минута, но Харојан израмни во 23 -та.

Фалкао му донесе нова предност на Рајо една минута пред да замине на одмор, продолжувајќи ја својата серија од пристигнувањето на „Ваљекас“.

Триумфот на домашниот тим го потврди Палазон со гол во 87. минута за конечни 3:1.