Предводени од Пајет, фудбалерите на Олимпик Марсеј ја запишаа петата победа во низа во Лига 1 по која ја задржија предност од пет бод во однос на трето пласираниот Бордо.

Ова по триумфот кај Анжер од 2:0 во кој главна алка одново беше Димитри Паје со гол и асиснтеција. Напаѓачот реализираше за 2:0 во 41 минута од пенал но предходно запиша мастрална анситенција за водство на гостите од 1:0 по 17 минути.

Во следното коло во Лига 1 ќе се игра дербито меѓу Марсеј и Бордо.