Атлетико Мадрид во новата сезона во Ла Лига ќе игра многу поразличен фудбал во оснос на предходните сезони. Во ова можевме да се увериме по играта во првото полувреме против Гетафе во 1 коло од новата сезона.

Новото засилување во одбраната, Трипиер му асисистираше на Мората во 23 минута за почетно водство на тимот на Симеоне.