Милан ја совлада Специја со 2-1, голови на Даниел Малдини и Диаз за триумф на „росонерите“.

Даниел Малдини кој го постигна својот прв гол во дресот на Милан тој во  дебито во првиот тим испиша историја во Милан,  стана третиот член на негото семејство, по дедото Чезаре и таткото Паоло, кој настапил во првиот тим на „росонерите“ и запиша гол.