Барселона го победи Елче со 3-0, заостаната средба од 1 коло во Ла Лига, Меси и и останатите се мачеа во првото полувреме, на крај запишаа убедлива победа.

Меси постигна два гола во вториот дел од вкупно трите, по завршувањето на мечот го изненади голманот на Елче, Едгар Бадија го одби дресот од Аргентинецот, па потоа доби „чудно“ барање, се изненадни кога најдобриот на светот го побара неговиот дрес, останатото на следното видео: