Барселона се  спаси од пораз против Гранада, одигра 1-1, но ја продлабочи кризата, позицијата на Роналд Куман е доведена под знак на прашање.

На средбата со Гранада, екипата на Барселона успеа да стигне до бод со гол во 90 минута, но промашувањето на Лук Де Јонг се прераскажува од оваа средба.