ПСВ поведе со 1:0 на гостувањето кај Росенборг во натпревар од групната фаза во Лига Европа.

Голот го постгина Пабло Росарио во 14 минута а неговата реализација со сигурност ќе биде издвоена како една од најдобрите оваа вечер во второто по ранг натпреварување на УЕФА.