Виљареал го совалада Алавес со 3:1 во 4 коло од Ла Лига благодарение на расположениот Пако Алкасер.

Напаѓачот постигна два гола, третиот беше делот на Морено од пенал. За гостите едиствениот гол го постигна Мендез за 1:1.

 

Во следното коло Виљареал ќе му гостува на Атлетико Мадрид а Алавес против Атлетик Билбао ќе брка прва овосезонска победа.