АЗ Алакмар со маестрален финиш стигна до бод со играч помалку против Партизан на домашен терен, средбата заврши 2-2 иако тимот од Белград имаше предност од -02 по првите 45 минути, натпревар од Европа лигата.

Партизан со головите на Асано и Сума дојде до предност во првото полувреме кое му ветуваше победа.

Иако се очекува победа на Партизан кој водеше со два гола разлика до 88 минута, имаше и играч повеќе, домашните направија чудо. Прво намалија со голот на Друјф на 1-2.

Истиот играч донесе бод за својата екипа со гол во судиското продолжение за конечни 2-2. Со овој бод, АЗ Алкамар го елиминира Паризан и го продолжи настапот во Европалигата на коло до крајот од групната фаза.