Челси влегува во ритам, Лампард има зошто да биде среќен иако сеуште дефанзивната линија не ги дава посакуваните резултати. За разлика од стоперите, оние во нападот се во многу подобра форма.

Победата над Салзбург од 5:3 на контролниот натпревар ги израдува навивачите на „Сините“ а голот на Педро е еден од најубавите ова лето.