Бразил по деветти пат стана шампион на Копа Америк откако во  финалето го победи Перу со 3-1. Домаќинот на континенталниот  заслужено стигна до трофејот.

На „Маракана“  во Рио де Жанеиро „кариоките“ стигнаа до победа која им ја донесе титулата по пауза од 12 години, последен пат славеа на овој  шампионар 2007 година, Перу го одигра своето трето финале и за прв пат загуби на финален натпревар на Копа Америка.