Баер Леверкузен го пречекува Баерн Минахен, дерби на 30 коло, се игра возбудливо и со голови, по 35 минути игра, резултатот е нерешен, 1-1.

Леверкузен поведе со голот на Аларио во 10 минута, Баерн израмни по класична контра преку Коман во 28 минута.