Пелистер во Битола запиша важна победа против Ренова со 3-1, головите се дело на Гудиаби, Маневски и Размоски кој го постави конечниот резултат.

Битолчани освоија важни три бода во борбата за опстанокот во лигата, во моментот се на 9 позиција со 22 бода, Ренова со 19 бода е на 10 место.