Бразил е полуфиналист на Копа Америка, по пенал серијата го победи Парагвај со 4-3, во регуларниот дел мечот заврши без голови 0-0.

Парагвај играше со играч помалку од 58 минута но и покрај тоа „кариоките“ не успеаа да го скршат противникот  во последните 30 минути  од средбата.

Во пенал серијата за Бразил погодија, Вилијан, Макркињос, Кутињо и Жесус. Противник на Бразил во полуфиналето ќе биде подобриот од мечот меѓу Аргентина  и Венцуела кој се игра вечерва.