Манчестер Сити го совлада Порто со 3:1 во воведниот натпревар од новата сезона во Лигата на шампионите, но Гвардиола немаше причини за радост.

Фернандињо и Аке се повредија и ги чека пауза од најмалку еден месец, Стерлинг мечот го заврши со кривење а навивачите на „Граѓаните“ остана во бунило, зошто дефанзивецот на Порто, Пепе не доби црвен картон за овој старт…