Фудбалерите на Борусија Дортмнунд на пауза одат со минимална предност во мечот против Ајнтрахт Франкфурт.

Единствениот гол го постигна искусниот Пишчек кој по асистенција на Хакими со одличен шут од 20.метри го совлада гостинскиот голман Трап.