Португалска Бенфика дојде до првата овосезонска победа во ЛШ откако успеа да го победи Лион со 2:1 на домашен терен и со ова да остане во игра за пласман во осминафиналната фаза.

Силва беше стрелец на првиот гол во 4 минта за домаќините, Лион се врати преки Депај во 70 минута. На четири минути до крајот Пизи реализираше за три бода и за важна победа.

На натпреварот  од групата Х, Валенсија пропушти победа на гостувањето кај Лил откако прими гол во 95 минута, мечот заврши 1:1.

Предходно во оваа група Челси го победи Ајакс со 1:0.