Тотенхем славеше во дуелот со Евертон од 33 коло во Премиер лигата со 1:0 и со ова стигна до 13-тата овосезонска победа во елитата на Англија.

Кејн, Сон, Лукас не ги исполнија очекувањата од навивачите на тимот од Лондон, но кога нападот на домаќините не функционира, тука е гостинскиот дефанзивец да помогне.

Мајкл Кин го совлада Пикфорд постигнувајќи си автогол во 24 минута кој се покажа како доволен за Мурињо да се радува на три бода.

Standings provided by SofaScore LiveScore