Лестер запиша победа во Лигата на Европа со 4-3 на гости кај  Спартак во Москва, домаќинот водеше со 2-1 по првиот дел.

Херој кај „лисиците“ беше Дака кој ги постигна сите  четири гола, за Спартак головите се дело на  Соволев кој запиша два, додека  Ларсон еднаш ја погоди мрежата на Лестер.