Со двата гола на Кристијано Роналдо и еден на Гереиро, Португалија убедливо со 3-0 пред 60.000 гледачи ја совлада Унгарија во Будимпешта.

Средбата се одигра пред 60.000 гледачи, полн капацитет, сите три гола беа постигнати во вториот дел и тоа во периодот од 84 до 92 минута. Португалија моќно ја започна одбраната на титулата со три гола против Унгарија која беше немоќна во вториот дел.