Ремито без голови на Франција и на Романија значеше пласман на овие две репрезентации во полуфиналето на Европското пренство за играчи до 21 година. Со ова Италија го заврши настапот на ЕП како третопласирана во својата група.

Хрватска и Англија ремизираа 3:3 во натпреварот без резултатско значење откако овие два тима предходно ги загубија шансите за полуфинале.

Во полуфиналето ќе играат Шпанија против Франција и Германија против Романија.