Кристијано Роналдо конечно успеа да погоди од слободен удар во дресот на Јувентус, на градското дерби со Торино погоди во 61 минута.

Португалецот пред да го постигне овој гол, имаше дури 42 обиди од слободен удар во дресот на Јувентус, погоди конечно по  43. обид, кај „старата дама“ дојде во 2018 година.