Првиот натпревар на Њукасл откако беше купен од саудискиот конзорциум ќе остане запаметен по тоа што билетите беа распродадени десет дена однапред, но остана во сенка на инцидентот на трибините што се случи на крајот на првото полувреме од дуелот со Тотенхем.

Во 40 -та минута, среде игра, публиката почна да вика, свирка и предупредува откако еден од навивачите се сруши.

Ова брзо го видоа играчите на теренот, а дефанзивецот на Спарс, Серхио Реглион истрча кај судијата Андреа Маринер и му рече да го прекине натпреварот, што и го стори.

Потоа се виде дека некој од публиката го масира срцето на навивачот и му дава вештачко дишење.