Реал Мадрид го совлада Ваљадолид со 1:0 во Ла Лига но медиумите во Шпанија од натпреварот го издвоија промашувањето на Лука Јовиќ.

Српскиот репрезентативец е пред заминување од Мадрид а со оваа пропуштена шанса уште една покажува дека Зидан е во право околу неговиот статус во составот на „Кралевите“.