Во Бундеслигата со дуелот Херта -Ајнтрахт започнаа возбудувањата од 2 коло,  екипата од Франкфурт славеше триумф со  1-3.

За Ајнтрахт ова е прва победа сезонава, поведоа со голот на Андре Силва од пенал во 30 минута. Седум минути подоцна, Дост зголеми на 2-0. Во вториот дел предноста изнесуваше три разлика во 71 минута, гол постигна Роде. Домашните го ублажија поразот со автоголот на Хинтерегер.