Постот на Барнли во Премиерлигата конечно заврши вечерва со триумфот на домашен терен над Кристал палас од 1-0.

Првиот триумф на домаќините во новата сезона им го донесе Крис Вид во 8 минута.

Барнли во следното коло го чека тешко гостување кај Манчестер сити, додека Палас е домаќин на Њукасл.