Борусија Дортмунд на полувремето против Шалке водеше со 2:0 но воведниот гол, оној на Халанд во 29 минута ќе остане запишан како првиот по рестартот во елитата на Германија.

Норвежанецот продолжи во сличен ритам како и пред паузата, ова за него е 10 гол во Бундес лигата по трансферот во јануари.