Актуелниот првак на Франција, ПСЖ успеа да слави против Лориент во 15 коло и со ова да ја забележи 10 овосеознска победа во Лига 1 по која дојде на еден бод до лидерот на табелата Лил.

Мбапе и Кин беа стрелци на головите во триумфот на парижаните од 2:0.

Монако претрпе убедлив пораз на домашен терен од Ленс 3:0, додека Лион ремизираше со Брест 2:2.