Хрватот Иван Ракитиќ не чекаше долго за свој прв гол по кам-бекот во Севиља, откако вечерва уште на својот прв натпревар погоди во триумфот над Леванате на Енис Барди во победата од 3-2.

Ракитиќ се запиша во стрелците длабоко во судиското продолжение за да и донесе триумф на Севиља од 3-2 во пријателскиот натпревар проитв Леванте.

Хрватот на почетокот на септември ја напушпти Барселона и по втор пат во својата кариера се врати во редовите на Севиља.

Македонскиот репрезентативец Енис Барди вечерва не беше во составот на Леванте.