Фудбалерите на Шалке ја запишаа седмата овосезонска победа во Буднес лигата во воведниот натпревар од 13 коло.

На „Велтинс“ арената во Гелзенкирхен, Шалке дојде до предност со голот на Раман во 23 минута, гостите израмнија од пенал во 36 минута преку Ингвартсен.

 

Конечните 2:1 беа дело на Сердар во 86 минута по асистенцијата на Харит.

По ова заврши победничката низа на Униот Берлин а продолжи низата без пораз на Шалке во најсилното фудбалско првенство во Германија.